מי יודע למה אוכלים מאכלי חלב בשבועות (רמז: חג מתן תורה…)?

פעילות לקראת חג שבועות במחלבת עיזה פזיזה – משק צבן 

בכל ימי שישי עד לחג שבועות (כולל) יערכו סדנאות לכל המשפחה: סיור בדיר ובמחלבה, ליטוף והאכלת עיזים וגדיים ולימוד הכנת גבינה ביתית בסגנון צ'רקסי. משך הסדנה: כשעה וחצי. עלות למשתתף (ילד ומבוגר): 36 ש"ח (תשלום מגיל 3). בסוף הסדנה טועמים ממוצרי המחלבה: גבינות, יוגורטים, מטבלים וקרייקרים ומקבלים את המתכון להכנת הגבינה. אפשר לשלב את הסדנה עם ארוחה במקום על בסיס הגבינות שלנו, בתוספת ירקות, מטבלים ולחם וכן צלחת חומוס טרי וטעים. יש מקום מסודר לשבת, המקום כשר למהדרין ונגיש לנכים. קיום הסדנאות מותנה במספר משתתפים (מינימום 10 איש) ובתיאום מראש בטלפון: 052-2589900, 08-6102876. נשמח לראותכם!

ולתלמידים חכמים וכאלה שעדיין לא יבש החלב מהשפתיים… 

למה אוכלים מאכלי חלב בשבועות???

אכילת ארוחה חלבית הפכה כבר למסורת, אבל מה המקור לכך?

שישה טעמים עיקריים (חוץ מהטעם המדהים של גבינות העיזים שלנו…):

  1. מזמן מזמן… במעמד קבלת התורה בהר סיני, אכלו בני ישראל בפעם הראשונה מאכלי חלב. היה זה ביום שבת, שבו אין לשחוט ואין לבשל… ואכילת חלבי הייתה האפשרות היחידה…!
  2. התורה נמשלה לחלב: "דבש וחלב תחת לשונך" (שיר השירים ד', י"א). כמו שהחלב מקיים את גוף התינוק (או הגדי), כך התורה מספקת את התזונה הרוחנית.
  3. מה הגימטריה של המילה חלב…? נכון מאד, 40. לזכר 40 הימים בהם שהה משה על הר סיני ולמד את התורה כולה..
  4. על שום מצוות הבאת ביכורי האדמה בשבועות, המקבילה למצוות ה- לא תעשה: "לא תבשל גדי בחלב אימו" – הימנעות מאכילת בשר בחלב. כך שבשבועות אנו אוכלים 2 סעודות: האחת חלבית והשניה בשרית, ונזהרים לא לערבב בין השתיים.
  5. הר סיני נקרא גם: "הר גבנונים" מלשון גיבנות- פסגות. הר של שיאים נעלים, מה שמזכיר את המילה גבינה.
  6. משה שנמשה מהייאור ע"י בת פרעה, היה זקוק לחלב אם, אך משה סירב לינוק מהנשים המצריות, עד שמצאה לו בת פרעה מיינקת עיבריה, הלא היא אימו- יוכבד! אכילת מאכלי חלב בשבועות מנציחה את התופעה המופלאה הזאת בחייו של משה, המנהיג והמושיע העברי הגדול. (המידע באדיבות aish.co.il).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.